Fake App – co to takiego?

Sprytna aplikacja

Materiały graficzne czy video nie stanowią silnego dowodu, jeśli chodzi o kwestie rozstrzygane w sądzie. Zawsze możliwe jest podrobienie niektórych elementów, dodanie czy spreparowanie scen. Obecnie pojawiła się jeszcze inna możliwość – wykorzystanie aplikacji Fake App. Program może w bardzo naturalny sposób podmienić jedną twarz na inną, a efekt końcowy jest niemalże nie do rozpoznania przez oglądającego. Tego typu materiał nie jest jednak łatwy do stworzenia. Aplikacja należy do samouczących się na podstawie dostępu do sporej bazy zdjęć. Im więcej zdjęć (w tym przypadku chodzi o zdjęcia twarzy, im wyższa jakość, tym lepiej), tym łatwiej jest nauczyć program zastępowania wyglądu jednej z postaci. Efekty są bardzo naturalne, jeśli dołoży się starań i zbierze bardzo dobre zdjęcia portretowe służące do zbudowania bazy.

Duże możliwości, a zarazem wiele wad

Fake App jest jednym z najlepszych narzędzi modyfikowania wyglądu wybranej osoby w plikach video. Możliwości programu w zakresie uczenia się z wbudowanych zdjęć są przerażająco duże, dlatego też aplikację określa się jako przyszłościową i wyjątkowo przydatną. Niestety otwiera ona pole do popisu wszystkim internetowym kawalarzom, oszustom i innym niekoniecznie uczciwym osobom i jednocześnie zamyka opcję wykorzystania zdjęć czy filmów video jako materiału dowodowego w sądzie. Podmiana twarzy jest tak doskonała, że nie sposób odróżnić film prawdziwy od zmodyfikowanego. Naturalnie twórcy oprogramowania pracują nad dalszą jego poprawą – można się obawiać, ile w przyszłości przyniesie to problemów związanych z podszywaniem się pod jakieś osoby lub tworzeniem afer na podstawie tego typu fotomontaży.

Nowe technologie

Platformy natywne w chmurze

Rozwiązania oparte na architekturze chmury stają się obecnie domyślnym sposobem pracy i funkcjonowania biznesu. Brak konieczności rzeczywistej instalacji oprogramowania na serwerze jest współcześnie chętnie wybieraną formą działania ze względu na dużą elastyczność i ograniczenie kosztów utrzymania serwerów. Platformy natywne w chmurze to rozwiązania umożliwiające tworzenie nowej architektury oprogramowania w chmurze, jak również zastosowanie metody “lift-and-shift”, czyli przeniesienia istniejących danych do chmury. Ułatwia to sprawne reagowanie na zmiany w środowisku.

Aplikacje komponowalne

Aplikacje komponowalne dostarczają funkcjonalności dla biznesu w oparciu o elementy modułowe, które pozwalają na ponowne użycie kodu, co znacznie skraca czas potrzebny na opracowanie i wdrożenie nowego rozwiązania. Odbiorcy biznesowi często poszukują szybkich i prostych rozwiązań, a wykorzystanie aplikacji komponowalnych znacznie to ułatwia. Realizacja projektu, gdzie liczy się czas wdrożenia, stwarza idealne warunki do stosowania aplikacji komponowalnych, gdzie można je swobodnie przebudowywać i dostosowywać do potrzeb zarówno zespołu projektowego, jak i całej organizacji.

Istota wykorzystania danych

W tym momencie każda fabryka generuje, odbiera i analizuje niesamowite ilości danych. Wiedza pracowników czy przekazywane między sobą komunikaty okazują się bowiem już niewystarczające. Wraz ze wzrostem rozmiaru firm produkcyjnych oraz rozszerzających się możliwości docierania do szerokiego grona odbiorców, oczywistością staje się konieczność odpowiedniego integrowania pojawiających się z każdych stron informacji.

Funkcjonowanie zautomatyzowanych maszyn czy podejmowanie automatycznych decyzji przez sztuczną inteligencję jest całkowicie niemożliwe, jeśli działania nie opierają się na danych. W związku z tym nieodłącznym elementem przedsiębiorstw powinny być systemy, które będą je zbierać i przechowywać. Istotne jest jednak także to, żeby wszelkie dane były cały czas dostępne. W tym celu świetnie sprawdzają się tak zwane chmury danych, do których dostęp jest przydzielany zdalnie, z niemal każdego miejsca na ziemi.

Przeprojektowanie strategii

Różnice między strategią biznesową przedsiębiorstwa oraz strategią technologiczną są coraz mniej widoczne. Jest tak dlatego, że to właśnie technologie stają się źródłem przewagi konkurencyjnej. W związku z tym, działania rozwojowe i strategiczne powinny być ze sobą zbieżne.

Fabryki przyszłości powinny zatem skupić się na rozwiązaniach „uinteligentniających” i automatyzujących działanie używanych maszyn. Przez zwiększającą się dostępność danych oraz liczbę urządzeń połączonych do sieci, możliwości współpracy człowieka i technologii są coraz większe. Właśnie dlatego strategia firmy produkcyjnej powinna opierać się właśnie na rozwoju nowych technologii.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *