Co kryje się w oceanach?

Oceany to niezbadana część naszego globu

Dużo mówi się o podróżach w kosmos, gdyż jest tam mnóstwo terenów i przestrzeni do odkrycia, zbadania czy też sprawdzenia pod kątem śladów występowania organizmów żywych. Podróże w nieznane części kosmosu to prawdziwe wyzwanie, ale okazuje się, że również na kuli ziemskiej istnieją obszary, o których ludzkość nie ma zbyt wielkiego pojęcia. Chodzi o oceany – ich głębokość, oraz trudne warunki panujące w głębinach sprawiają, że bardzo ciężko jest poruszać się nurkującym i nie ma aż takich możliwości badania, jak na powierzchni. Co pewien czas pojawiają się informacje o nowym odkryciu, na przykład znalezieniu zupełnie nieznanego gatunku zwierzęcia lub rośliny. Z tego co ocenia się na podstawie wykonanych do tej pory badań, świat podwodny nie został jeszcze odkryty chociażby w 90%. Taka ogromna ilość tajemnic mieszczących się jeszcze na ziemskim globie wskazuje na to, że można zamiast inicjatyw „kosmicznych” zająć się również eksploracją bliżej znajdujących się obszarów.

Czego można się spodziewać?

W oceanach na pewno znaleźć można wiele gatunków flory i fauny, nawet bardzo duże egzemplarze (na określonej głębokości, do której nie docierają promienie słoneczne, mogą kryć się ogromne zwierzęta), żywiące się mniejszymi i nie potrzebujące do życia światła. Ekspedycje w głąb oceanów organizowane są regularnie, więc prędzej czy później na pewno uda się odkryć licznych interesujących przedstawicieli świata zwierząt lub roślin. Być może przy okazji zostaną ujawnione tajemnice przystosowania się organizmów do tak surowych warunków, zupełnie innych od tych występujących na powierzchni.

Nowe technologie

Zmiany w podstawach działania

Tradycyjne sposoby prowadzenia i funkcjonowania firmy produkcyjnej odchodzą w zapomnienie. Już na poziomie absolutnych fundamentów działania należy wprowadzać zmiany. Szczególne znaczenie mają wszelkie modernizacje stosowanych systemów teleinformatycznych czy rozwiązań opartych o chmury obliczeniowe.

Jednym z elementów, który zyskuje coraz większą popularność, jest outsourcing niektórych zadań, do tej pory wykonywanych wewnątrz przedsiębiorstwa. Poprzez delegowanie aktywności na zewnątrz organizacja może skupić się na realizacji postawionych sobie celów, nawet w przypadku braku osób o wystarczających kompetencjach.

Inteligencja decyzji

Każdego dnia, każda organizacja podejmuje wiele decyzji biznesowych. Trend związany z inteligencją decyzji to forma praktycznego podejścia do usprawnienia metody i sposobu podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie, poprzez modelowanie procesów decyzyjnych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i procesu uczenia się. Bazując na wcześniejszych procesach i podjętych decyzjach, inteligencja decyzyjna wspiera ludzi w podejmowaniu decyzji. Automatyzacja procesu decyzyjnego przebiega w oparciu o przeprowadzanie symulacji, analizę danych, a także wykorzystanie sztucznej inteligencji.

Hiperautomatyzacja

Trend, który od paru lat pojawia się w zestawieniach Gartnera. Polega na kompleksowym użyciu oprzyrządowania z zakresu sztucznej inteligencji, automatyzacji oraz Business Intelligence, która ma na celu przeprowadzenie cyfrową transformację przedsiębiorstwa. Hiperautomatyzacja umożliwia skalowalność, obsługę zdalną oraz zmianę samego modelu biznesowego.

Projektowanie rozwiązań Al

Ta moda również nie pojawia się po raz pierwszy w zestawieniach. Zwłaszcza w ostatnich latach rozwój sztucznej inteligencji bardzo przyśpieszył: czynności, wykonywanych przez programy w zastępstwie za ludzi jest teraz całe mnóstwo. Problem jednak stanowi odpowiednie ich zaprojektowanie, utrzymanie oraz zarządzanie, tak aby zapewniły najlepszą wartość dla przedsiębiorstwa. Dlatego też warto rozważyć pojawiające się na rynku rozwiązania “pod klucz”.

AI, czyli sztuczna inteligencja

O sztucznej inteligencji, zrobiło się już głośno w ostatniej dekadzie, ale nadal pozostaje ona jednym z nowych trendów technologicznych. Jej znaczący wpływ na to, jak żyjemy, pracujemy i bawimy się, jest dopiero w początkowej fazie. AI jest znana ze swojej przewagi w rozpoznawaniu obrazu i mowy, aplikacjach nawigacyjnych, osobistych asystentach smartfonów, aplikacjach do dzielenia się przejazdami i wielu innych.

AI będzie wykorzystywana do analizy interakcji w celu określenia podstawowych powiązań i spostrzeżeń, do pomocy w przewidywaniu popytu na usługi, takie jak szpitale, umożliwiając władzom podejmowanie lepszych decyzji dotyczących wykorzystania zasobów, oraz do wykrywania zmieniających się wzorców zachowań klientów poprzez analizę danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego, zwiększając przychody i poprawiając spersonalizowane doświadczenia.

Do 2025 roku rynek AI urośnie do 190 miliardów dolarów, a globalne wydatki na systemy kognitywne i AI osiągną ponad 57 miliardów dolarów w 2022 roku. Wraz z rozprzestrzenianiem się AI w różnych sektorach, powstaną nowe miejsca pracy w zakresie rozwoju, programowania, testowania, wsparcia i konserwacji.

2 komentarze

  1. Jeszcze ciekawszym zajęciem od poszukiwania nowych gatunków może być skupienie się na odkrywaniu zatopionych wraków i znajdujących się tam skarbów różnego rodzaju.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *