Fake App – co to takiego?

Sprytna aplikacja

Materiały graficzne czy video nie stanowią silnego dowodu, jeśli chodzi o kwestie rozstrzygane w sądzie. Zawsze możliwe jest podrobienie niektórych elementów, dodanie czy spreparowanie scen. Obecnie pojawiła się jeszcze inna możliwość – wykorzystanie aplikacji Fake App. Program może w bardzo naturalny sposób podmienić jedną twarz na inną, a efekt końcowy jest niemalże nie do rozpoznania przez oglądającego. Tego typu materiał nie jest jednak łatwy do stworzenia. Aplikacja należy do samouczących się na podstawie dostępu do sporej bazy zdjęć. Im więcej zdjęć (w tym przypadku chodzi o zdjęcia twarzy, im wyższa jakość, tym lepiej), tym łatwiej jest nauczyć program zastępowania wyglądu jednej z postaci. Efekty są bardzo naturalne, jeśli dołoży się starań i zbierze bardzo dobre zdjęcia portretowe służące do zbudowania bazy.

Duże możliwości, a zarazem wiele wad

Fake App jest jednym z najlepszych narzędzi modyfikowania wyglądu wybranej osoby w plikach video. Możliwości programu w zakresie uczenia się z wbudowanych zdjęć są przerażająco duże, dlatego też aplikację określa się jako przyszłościową i wyjątkowo przydatną. Niestety otwiera ona pole do popisu wszystkim internetowym kawalarzom, oszustom i innym niekoniecznie uczciwym osobom i jednocześnie zamyka opcję wykorzystania zdjęć czy filmów video jako materiału dowodowego w sądzie. Podmiana twarzy jest tak doskonała, że nie sposób odróżnić film prawdziwy od zmodyfikowanego. Naturalnie twórcy oprogramowania pracują nad dalszą jego poprawą – można się obawiać, ile w przyszłości przyniesie to problemów związanych z podszywaniem się pod jakieś osoby lub tworzeniem afer na podstawie tego typu fotomontaży.

Nowe technologie

Blockchain

Chociaż większość ludzi myśli o technologii blockchain w odniesieniu do kryptowalut takich jak bitcoin, blockchain oferuje bezpieczeństwo, które jest przydatne na wiele innych sposobów. Zobacz aplikacje do kryptowalut, które polecamy.

W najprostszym ujęciu blockchain można opisać jako dane, do których można tylko dodawać nowe informacje. Stąd termin "łańcuch", ponieważ tworzysz łańcuch danych. Brak możliwości zmiany poprzednich bloków jest tym, co czyni go tak bezpiecznym. Ponadto, blockchainy są napędzane konsensusem, więc żaden podmiot nie może przejąć kontroli nad danymi. Dzięki blockchainowi nie jest potrzebna zaufana strona trzecia do nadzorowania lub zatwierdzania transakcji.

Kilka branż angażuje się i wdraża blockchain, a wraz ze wzrostem wykorzystania tej technologii rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów.

AI, czyli sztuczna inteligencja

O sztucznej inteligencji, zrobiło się już głośno w ostatniej dekadzie, ale nadal pozostaje ona jednym z nowych trendów technologicznych. Jej znaczący wpływ na to, jak żyjemy, pracujemy i bawimy się, jest dopiero w początkowej fazie. AI jest znana ze swojej przewagi w rozpoznawaniu obrazu i mowy, aplikacjach nawigacyjnych, osobistych asystentach smartfonów, aplikacjach do dzielenia się przejazdami i wielu innych.

AI będzie wykorzystywana do analizy interakcji w celu określenia podstawowych powiązań i spostrzeżeń, do pomocy w przewidywaniu popytu na usługi, takie jak szpitale, umożliwiając władzom podejmowanie lepszych decyzji dotyczących wykorzystania zasobów, oraz do wykrywania zmieniających się wzorców zachowań klientów poprzez analizę danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego, zwiększając przychody i poprawiając spersonalizowane doświadczenia.

Do 2025 roku rynek AI urośnie do 190 miliardów dolarów, a globalne wydatki na systemy kognitywne i AI osiągną ponad 57 miliardów dolarów w 2022 roku. Wraz z rozprzestrzenianiem się AI w różnych sektorach, powstaną nowe miejsca pracy w zakresie rozwoju, programowania, testowania, wsparcia i konserwacji.

Zmiany w podstawach działania

Tradycyjne sposoby prowadzenia i funkcjonowania firmy produkcyjnej odchodzą w zapomnienie. Już na poziomie absolutnych fundamentów działania należy wprowadzać zmiany. Szczególne znaczenie mają wszelkie modernizacje stosowanych systemów teleinformatycznych czy rozwiązań opartych o chmury obliczeniowe.

Jednym z elementów, który zyskuje coraz większą popularność, jest outsourcing niektórych zadań, do tej pory wykonywanych wewnątrz przedsiębiorstwa. Poprzez delegowanie aktywności na zewnątrz organizacja może skupić się na realizacji postawionych sobie celów, nawet w przypadku braku osób o wystarczających kompetencjach.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *