Fake App – co to takiego?

Sprytna aplikacja

Materiały graficzne czy video nie stanowią silnego dowodu, jeśli chodzi o kwestie rozstrzygane w sądzie. Zawsze możliwe jest podrobienie niektórych elementów, dodanie czy spreparowanie scen. Obecnie pojawiła się jeszcze inna możliwość – wykorzystanie aplikacji Fake App. Program może w bardzo naturalny sposób podmienić jedną twarz na inną, a efekt końcowy jest niemalże nie do rozpoznania przez oglądającego. Tego typu materiał nie jest jednak łatwy do stworzenia. Aplikacja należy do samouczących się na podstawie dostępu do sporej bazy zdjęć. Im więcej zdjęć (w tym przypadku chodzi o zdjęcia twarzy, im wyższa jakość, tym lepiej), tym łatwiej jest nauczyć program zastępowania wyglądu jednej z postaci. Efekty są bardzo naturalne, jeśli dołoży się starań i zbierze bardzo dobre zdjęcia portretowe służące do zbudowania bazy.

Duże możliwości, a zarazem wiele wad

Fake App jest jednym z najlepszych narzędzi modyfikowania wyglądu wybranej osoby w plikach video. Możliwości programu w zakresie uczenia się z wbudowanych zdjęć są przerażająco duże, dlatego też aplikację określa się jako przyszłościową i wyjątkowo przydatną. Niestety otwiera ona pole do popisu wszystkim internetowym kawalarzom, oszustom i innym niekoniecznie uczciwym osobom i jednocześnie zamyka opcję wykorzystania zdjęć czy filmów video jako materiału dowodowego w sądzie. Podmiana twarzy jest tak doskonała, że nie sposób odróżnić film prawdziwy od zmodyfikowanego. Naturalnie twórcy oprogramowania pracują nad dalszą jego poprawą – można się obawiać, ile w przyszłości przyniesie to problemów związanych z podszywaniem się pod jakieś osoby lub tworzeniem afer na podstawie tego typu fotomontaży.

Nowe technologie

Przekształcenia w łańcuchach dostaw

Trudna sytuacja związana z pandemią COVID-19 wymusiła konieczność wprowadzenia zmian na wszystkich etapach funkcjonowania firmy produkcyjnej. Wiele usprawnień jest związanych z szybkim i bezproblemowym transportowaniem materiałów czy produktów gotowych. W badaniu oceny zmian wywołanych koronawirusem aż 97% respondentów potwierdziło bowiem, że miał on niesamowicie duży wpływ właśnie na łańcuchy dostaw.

Co można zrobić, aby usprawnić transport i ułatwić tym samym funkcjonowanie fabryk przyszłości? Rozwiązaniem ponownie okazuje się wdrażanie nowych technologii. Dzięki zastosowaniu internetu rzeczy, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, logistyka staje się prostsza i szybsza. Poprzez powstawanie inteligentnych magazynów czy automatyzowanie niektórych przejazdów, pojawiające się problemy mogą zostać szybko wyeliminowane.

Przedsiębiorstwa rozproszone

W tym roku Gartner idzie o krok dalej zastępując chmurę rozproszoną przedsiębiorstwami rozproszonymi. Przedsiębiorstwa, które przyjmują hybrydowe modele pracy zatrudniają pracowników, którzy są średnio o 30% bardziej produktywni niż ich odpowiednicy w biurze. Rozproszona siła robocza jest najskuteczniejszym sposobem na zbudowanie firmy XXI wieku, ponieważ pozwala ona na większą autonomię pracowników, zwiększoną produktywność oraz większe zaangażowanie.

Total Experience

Z tą strategią również mieliśmy już styczność w poprzednich zestawieniach. Opisuje aspekty wrażeń i doświadczeń wszystkich użytkowników w kontekście organizacji. Teraz, jak nigdy wcześniej, widać jak doświadczenia poszczególnych grup w organizacji i wokół niej przeplatają się i oddziałują na siebie wzajemnie. Pracownicy od dawna funkcjonujący w trybie zdalnym potrzebują ciągłego ulepszania procedur oraz systemów, tak, aby ich praca stała się efektywniejsza. Klienci, z kolei, cały czas podnoszą swoje wymagania, oczekując usług oraz produktów tak samo dobrych, a nawet lepszych niż przed pandemią.

System autonomiczny

Wśród trendów znajdziemy również samodzielnie zarządzane systemy fizyczne lub programowe. Na podstawie swoich środowisk uczą się i dynamicznie modyfikują własne algorytmy tak, aby zoptymalizować swoje zachowania w złożonych ekosystemach. Obecnie używane systemy są w stanie sprostać nowym wymaganiom i sytuacjom, optymalizować wydajność i chronić przed atakami bez interwencji człowieka.

Inteligencja decyzji

Każdego dnia, każda organizacja podejmuje wiele decyzji biznesowych. Trend związany z inteligencją decyzji to forma praktycznego podejścia do usprawnienia metody i sposobu podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie, poprzez modelowanie procesów decyzyjnych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i procesu uczenia się. Bazując na wcześniejszych procesach i podjętych decyzjach, inteligencja decyzyjna wspiera ludzi w podejmowaniu decyzji. Automatyzacja procesu decyzyjnego przebiega w oparciu o przeprowadzanie symulacji, analizę danych, a także wykorzystanie sztucznej inteligencji.

Hiperautomatyzacja

Trend, który od paru lat pojawia się w zestawieniach Gartnera. Polega na kompleksowym użyciu oprzyrządowania z zakresu sztucznej inteligencji, automatyzacji oraz Business Intelligence, która ma na celu przeprowadzenie cyfrową transformację przedsiębiorstwa. Hiperautomatyzacja umożliwia skalowalność, obsługę zdalną oraz zmianę samego modelu biznesowego.

Projektowanie rozwiązań Al

Ta moda również nie pojawia się po raz pierwszy w zestawieniach. Zwłaszcza w ostatnich latach rozwój sztucznej inteligencji bardzo przyśpieszył: czynności, wykonywanych przez programy w zastępstwie za ludzi jest teraz całe mnóstwo. Problem jednak stanowi odpowiednie ich zaprojektowanie, utrzymanie oraz zarządzanie, tak aby zapewniły najlepszą wartość dla przedsiębiorstwa. Dlatego też warto rozważyć pojawiające się na rynku rozwiązania “pod klucz”.

2 komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *