Co kryje się w oceanach?

Oceany to niezbadana część naszego globu

Dużo mówi się o podróżach w kosmos, gdyż jest tam mnóstwo terenów i przestrzeni do odkrycia, zbadania czy też sprawdzenia pod kątem śladów występowania organizmów żywych. Podróże w nieznane części kosmosu to prawdziwe wyzwanie, ale okazuje się, że również na kuli ziemskiej istnieją obszary, o których ludzkość nie ma zbyt wielkiego pojęcia. Chodzi o oceany – ich głębokość, oraz trudne warunki panujące w głębinach sprawiają, że bardzo ciężko jest poruszać się nurkującym i nie ma aż takich możliwości badania, jak na powierzchni. Co pewien czas pojawiają się informacje o nowym odkryciu, na przykład znalezieniu zupełnie nieznanego gatunku zwierzęcia lub rośliny. Z tego co ocenia się na podstawie wykonanych do tej pory badań, świat podwodny nie został jeszcze odkryty chociażby w 90%. Taka ogromna ilość tajemnic mieszczących się jeszcze na ziemskim globie wskazuje na to, że można zamiast inicjatyw „kosmicznych” zająć się również eksploracją bliżej znajdujących się obszarów.

Czego można się spodziewać?

W oceanach na pewno znaleźć można wiele gatunków flory i fauny, nawet bardzo duże egzemplarze (na określonej głębokości, do której nie docierają promienie słoneczne, mogą kryć się ogromne zwierzęta), żywiące się mniejszymi i nie potrzebujące do życia światła. Ekspedycje w głąb oceanów organizowane są regularnie, więc prędzej czy później na pewno uda się odkryć licznych interesujących przedstawicieli świata zwierząt lub roślin. Być może przy okazji zostaną ujawnione tajemnice przystosowania się organizmów do tak surowych warunków, zupełnie innych od tych występujących na powierzchni.

Nowe technologie

Konieczność weryfikacji i zapewnienia bezpieczeństwa

Rozwijająca się technologia przynosi wiele szans, ale także zagrożeń. Jednym z poważniejszych są cyberataki na systemy stosowane wewnątrz przedsiębiorstwa. Nie da się ukryć, że w fabrykach stale przybywa nowych inteligentnych urządzeń, przez co zbieranych jest coraz więcej danych. Warto mieć także na uwadze to, że zwiększa się liczbę decyzji podejmowanych przez sztuczną inteligencję. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na stosowanie rozwiązań o wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Sposobów na zwiększanie bezpieczeństwa danych może być wiele. Wśród najpopularniejszych warto wymienić:

  • Regularne aktualizowanie oprogramowania i baz danych, co zmniejsza podatność stosowanych systemów na ataki,
  • Stała kontrola prawidłowości pracy oprogramowania oraz gotowość na wprowadzanie szybkich zmian,
  • Przyznawanie dostępu do wrażliwych danych tylko osobom zaufanym, o sporym doświadczeniu w szybkim reagowaniu na pojawiające się nieprawidłowości,
  • Rejestracja i monitorowanie wszelkich czynności w poszukiwaniu niepokojących zmian.

Istota wykorzystania danych

W tym momencie każda fabryka generuje, odbiera i analizuje niesamowite ilości danych. Wiedza pracowników czy przekazywane między sobą komunikaty okazują się bowiem już niewystarczające. Wraz ze wzrostem rozmiaru firm produkcyjnych oraz rozszerzających się możliwości docierania do szerokiego grona odbiorców, oczywistością staje się konieczność odpowiedniego integrowania pojawiających się z każdych stron informacji.

Funkcjonowanie zautomatyzowanych maszyn czy podejmowanie automatycznych decyzji przez sztuczną inteligencję jest całkowicie niemożliwe, jeśli działania nie opierają się na danych. W związku z tym nieodłącznym elementem przedsiębiorstw powinny być systemy, które będą je zbierać i przechowywać. Istotne jest jednak także to, żeby wszelkie dane były cały czas dostępne. W tym celu świetnie sprawdzają się tak zwane chmury danych, do których dostęp jest przydzielany zdalnie, z niemal każdego miejsca na ziemi.

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo może nie wydawać się technologią wschodzącą, biorąc pod uwagę, że istnieje już od jakiegoś czasu, ale ewoluuje tak samo jak inne technologie. Wynika to po części z faktu, że zagrożenia są ciągle nowe.

Hakerzy, którzy próbują nielegalnie uzyskać dostęp do danych, nie zamierzają się poddawać w najbliższym czasie i będą nadal znajdować sposoby na przełamanie nawet najsurowszych zabezpieczeń. Tak długo jak będziemy mieli hakerów, cyberbezpieczeństwo pozostanie trendem w technologiach, ponieważ będzie stale ewoluować, aby bronić się przed atakami.

2 komentarze

  1. Jeszcze ciekawszym zajęciem od poszukiwania nowych gatunków może być skupienie się na odkrywaniu zatopionych wraków i znajdujących się tam skarbów różnego rodzaju.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *