Co kryje się w oceanach?

Oceany to niezbadana część naszego globu

Dużo mówi się o podróżach w kosmos, gdyż jest tam mnóstwo terenów i przestrzeni do odkrycia, zbadania czy też sprawdzenia pod kątem śladów występowania organizmów żywych. Podróże w nieznane części kosmosu to prawdziwe wyzwanie, ale okazuje się, że również na kuli ziemskiej istnieją obszary, o których ludzkość nie ma zbyt wielkiego pojęcia. Chodzi o oceany – ich głębokość, oraz trudne warunki panujące w głębinach sprawiają, że bardzo ciężko jest poruszać się nurkującym i nie ma aż takich możliwości badania, jak na powierzchni. Co pewien czas pojawiają się informacje o nowym odkryciu, na przykład znalezieniu zupełnie nieznanego gatunku zwierzęcia lub rośliny. Z tego co ocenia się na podstawie wykonanych do tej pory badań, świat podwodny nie został jeszcze odkryty chociażby w 90%. Taka ogromna ilość tajemnic mieszczących się jeszcze na ziemskim globie wskazuje na to, że można zamiast inicjatyw „kosmicznych” zająć się również eksploracją bliżej znajdujących się obszarów.

Czego można się spodziewać?

W oceanach na pewno znaleźć można wiele gatunków flory i fauny, nawet bardzo duże egzemplarze (na określonej głębokości, do której nie docierają promienie słoneczne, mogą kryć się ogromne zwierzęta), żywiące się mniejszymi i nie potrzebujące do życia światła. Ekspedycje w głąb oceanów organizowane są regularnie, więc prędzej czy później na pewno uda się odkryć licznych interesujących przedstawicieli świata zwierząt lub roślin. Być może przy okazji zostaną ujawnione tajemnice przystosowania się organizmów do tak surowych warunków, zupełnie innych od tych występujących na powierzchni.

Nowe technologie

Blockchain

Chociaż większość ludzi myśli o technologii blockchain w odniesieniu do kryptowalut takich jak bitcoin, blockchain oferuje bezpieczeństwo, które jest przydatne na wiele innych sposobów. Zobacz aplikacje do kryptowalut, które polecamy.

W najprostszym ujęciu blockchain można opisać jako dane, do których można tylko dodawać nowe informacje. Stąd termin "łańcuch", ponieważ tworzysz łańcuch danych. Brak możliwości zmiany poprzednich bloków jest tym, co czyni go tak bezpiecznym. Ponadto, blockchainy są napędzane konsensusem, więc żaden podmiot nie może przejąć kontroli nad danymi. Dzięki blockchainowi nie jest potrzebna zaufana strona trzecia do nadzorowania lub zatwierdzania transakcji.

Kilka branż angażuje się i wdraża blockchain, a wraz ze wzrostem wykorzystania tej technologii rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów.

Platformy natywne w chmurze

Rozwiązania oparte na architekturze chmury stają się obecnie domyślnym sposobem pracy i funkcjonowania biznesu. Brak konieczności rzeczywistej instalacji oprogramowania na serwerze jest współcześnie chętnie wybieraną formą działania ze względu na dużą elastyczność i ograniczenie kosztów utrzymania serwerów. Platformy natywne w chmurze to rozwiązania umożliwiające tworzenie nowej architektury oprogramowania w chmurze, jak również zastosowanie metody “lift-and-shift”, czyli przeniesienia istniejących danych do chmury. Ułatwia to sprawne reagowanie na zmiany w środowisku.

Aplikacje komponowalne

Aplikacje komponowalne dostarczają funkcjonalności dla biznesu w oparciu o elementy modułowe, które pozwalają na ponowne użycie kodu, co znacznie skraca czas potrzebny na opracowanie i wdrożenie nowego rozwiązania. Odbiorcy biznesowi często poszukują szybkich i prostych rozwiązań, a wykorzystanie aplikacji komponowalnych znacznie to ułatwia. Realizacja projektu, gdzie liczy się czas wdrożenia, stwarza idealne warunki do stosowania aplikacji komponowalnych, gdzie można je swobodnie przebudowywać i dostosowywać do potrzeb zarówno zespołu projektowego, jak i całej organizacji.

Nowe modele pracy

Obecnie praca zdalna jest niemal standardem. Co więcej, w najbliższych miesiącach jej popularność nie ulegnie osłabieniu – nawet przy poprawie sytuacji pandemicznej.

Jest to możliwe dzięki stałej ewolucji miejsc pracy i zastosowaniu nowych technologii. Mając dostęp do danych na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa z każdego miejsca na ziemi, zanika konieczność fizycznego przebywania w fabryce czy biurze. Pracownik może realizować swoje obowiązki z domowego zacisza, mając do dyspozycji jedynie urządzenie połączone do Internetu wraz z odpowiednim oprogramowaniem.

2 komentarze

  1. Jeszcze ciekawszym zajęciem od poszukiwania nowych gatunków może być skupienie się na odkrywaniu zatopionych wraków i znajdujących się tam skarbów różnego rodzaju.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *