Co kryje się w oceanach?

Oceany to niezbadana część naszego globu

Dużo mówi się o podróżach w kosmos, gdyż jest tam mnóstwo terenów i przestrzeni do odkrycia, zbadania czy też sprawdzenia pod kątem śladów występowania organizmów żywych. Podróże w nieznane części kosmosu to prawdziwe wyzwanie, ale okazuje się, że również na kuli ziemskiej istnieją obszary, o których ludzkość nie ma zbyt wielkiego pojęcia. Chodzi o oceany – ich głębokość, oraz trudne warunki panujące w głębinach sprawiają, że bardzo ciężko jest poruszać się nurkującym i nie ma aż takich możliwości badania, jak na powierzchni. Co pewien czas pojawiają się informacje o nowym odkryciu, na przykład znalezieniu zupełnie nieznanego gatunku zwierzęcia lub rośliny. Z tego co ocenia się na podstawie wykonanych do tej pory badań, świat podwodny nie został jeszcze odkryty chociażby w 90%. Taka ogromna ilość tajemnic mieszczących się jeszcze na ziemskim globie wskazuje na to, że można zamiast inicjatyw „kosmicznych” zająć się również eksploracją bliżej znajdujących się obszarów.

Czego można się spodziewać?

W oceanach na pewno znaleźć można wiele gatunków flory i fauny, nawet bardzo duże egzemplarze (na określonej głębokości, do której nie docierają promienie słoneczne, mogą kryć się ogromne zwierzęta), żywiące się mniejszymi i nie potrzebujące do życia światła. Ekspedycje w głąb oceanów organizowane są regularnie, więc prędzej czy później na pewno uda się odkryć licznych interesujących przedstawicieli świata zwierząt lub roślin. Być może przy okazji zostaną ujawnione tajemnice przystosowania się organizmów do tak surowych warunków, zupełnie innych od tych występujących na powierzchni.

Nowe technologie

Generatywna Al

W tym roku Gartner rozszerzył pojęcie sztucznej inteligencji o generatywną sztuczną inteligencję. Jest to jedna z gałęzi Al, bazująca na dostępnych już danych, modyfikując je i tworząc nowe filmy, obrazy oraz pliki audio. Model ten ma ogromne możliwości oraz potencjał, dzięki którym może być użyty w wielu dziedzinach, rozpoczynając od medycyny, a kończąc na tworzeniu produktów, przyspieszając cały proces od projektowania do produkcji. Jednym z rezultatów użycia tego rodzaju sztucznej inteligencji jest AMAZON DeepComposer, który pozwala tworzyć piękne melodie nawet ludziom nie mającym pojęcia o muzyce.

Świat technologii nieustannie się zmienia, stawiając nowe wyzwania przed przedsiębiorcami. Chcąc sprostać oczekiwaniom powinni zintegrować narzędzia oraz systemy informatyczne, ponieważ dzięki takim działaniom przedsiębiorstwa mają szansę na osiągnięcie największych sukcesów. Transformacja cyfrowa już od dawna była nieunikniona, a pandemia tylko przyspieszyła ten proces, zmuszając nas do przejścia na nowy model pracy, więc warto pilnować poziomu automatyzacji, żeby nie zostać w tyle.

Przedsiębiorstwa rozproszone

W tym roku Gartner idzie o krok dalej zastępując chmurę rozproszoną przedsiębiorstwami rozproszonymi. Przedsiębiorstwa, które przyjmują hybrydowe modele pracy zatrudniają pracowników, którzy są średnio o 30% bardziej produktywni niż ich odpowiednicy w biurze. Rozproszona siła robocza jest najskuteczniejszym sposobem na zbudowanie firmy XXI wieku, ponieważ pozwala ona na większą autonomię pracowników, zwiększoną produktywność oraz większe zaangażowanie.

Total Experience

Z tą strategią również mieliśmy już styczność w poprzednich zestawieniach. Opisuje aspekty wrażeń i doświadczeń wszystkich użytkowników w kontekście organizacji. Teraz, jak nigdy wcześniej, widać jak doświadczenia poszczególnych grup w organizacji i wokół niej przeplatają się i oddziałują na siebie wzajemnie. Pracownicy od dawna funkcjonujący w trybie zdalnym potrzebują ciągłego ulepszania procedur oraz systemów, tak, aby ich praca stała się efektywniejsza. Klienci, z kolei, cały czas podnoszą swoje wymagania, oczekując usług oraz produktów tak samo dobrych, a nawet lepszych niż przed pandemią.

System autonomiczny

Wśród trendów znajdziemy również samodzielnie zarządzane systemy fizyczne lub programowe. Na podstawie swoich środowisk uczą się i dynamicznie modyfikują własne algorytmy tak, aby zoptymalizować swoje zachowania w złożonych ekosystemach. Obecnie używane systemy są w stanie sprostać nowym wymaganiom i sytuacjom, optymalizować wydajność i chronić przed atakami bez interwencji człowieka.

Personalizacja produktów i usług firm produkcyjnych

W wielu branżach można zauważyć trend polegający na odchodzeniu od korzystania z rozwiązań masowych. Coraz większe grono osób bardziej ceni sobie produkty i usługi, które są personalizowane do ściśle zdefiniowanych potrzeb. Szacuje się, że takie preferencje będą coraz bardziej powszechne.

Wraz ze wzrostem popularności rozwiązań zautomatyzowanych i opartych na nowych technologiach zanikły możliwości dostosowywania produktów do własnych potrzeb. Okazuje się jednak, że konsumenci potrzebują dopasowania i personalizacji. Według raportu Deloitte, w najbliższych miesiącach wiele firm produkcyjnych będzie starało się w większym stopniu łączyć technologię i personalizację, pozwalając na składanie precyzyjnie określonych i dostosowanych zamówień.

2 komentarze

  1. Jeszcze ciekawszym zajęciem od poszukiwania nowych gatunków może być skupienie się na odkrywaniu zatopionych wraków i znajdujących się tam skarbów różnego rodzaju.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *