Zabezpiecz się na… zimę! O czym warto pamiętać?

Wiele państw europejskich od dłuższego czasu ostrzega swoich obywateli o możliwości pojawienia się przerw w dostawach prądu tej zimy. Chociaż z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że Polsce blackout nie grozi, to warto przygotować się na każdą ewentualność. Brak energii elektrycznej, nawet przez krótki czas, może zaburzyć normalne funkcjonowanie. Jak zabezpieczyć się na tegoroczną zimę?

Blackout to poważna, zwykle nagła i niespodziewana elektroenergetyczna awaria systemowa. Innymi słowy, jest to sytuacja, w której na dużym obszarze występuje dłuższa przerwa w dostawie energii elektrycznej. Powrót do normalnego zasilania trwa od kilku do kilkunastu godzin. W skrajnych przypadkach przerwa może wydłużyć się nawet do kilku dni.

Blackout może mieć wiele przyczyn. Dziś za główny problem podaje się trudną sytuację na rynku węgla i gazu. Specjaliści ostrzegają, że surowców może tej zimy zabraknąć. Nie można zapomnieć również o skrajnych warunkach atmosferycznych, które od kilku lat są stale obserwowane w sezonie zimowym. Silny wiatr już nie raz pozbawił prądu wiele domostw co najmniej na kilka godzin. Przykładem jest sytuacja z lutego 2022 roku, kiedy to z powodu skrajnych warunków pogodowych bez prądu pozostawało ok. 1,2 mln odbiorców w całej Polsce.

Ludzie przyzwyczaili się do tego, że „prąd” jest w gniazdkach przez cały czas. Nawet krótka przerwa wywołuje u wielu osób niepokój, frustrację i problemy z wykonaniem codziennych czynności, jak chociażby przygotowanie posiłku. Dlatego warto zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Tylko jak to zrobić?

Czy fotowoltaika jest rozwiązaniem?

Wiele mówi się dziś o korzyściach fotowoltaiki. Całkowita niezależność od sieci, a dzięki temu brak przerw w dostawach prądu spowodowanych awarią sieci, jest jedną z nich. Dotyczy to jedynie systemu off-grid, w którym gospodarstwo domowe jest w pełni wystarczalną elektrownią – nie jest podłączone do zewnętrznej sieci. Panele produkują energię, która pokrywa całe zapotrzebowanie domostwa, a ewentualne nadwyżki przechowywane są w specjalnych magazynach. Nadwyżki można wykorzystać w sytuacjach awaryjnych, czyli w momencie wzmożonego zapotrzebowania na prąd lub w czasie ewentualnego blackoutu w okresie zimowym, kiedy panele produkują mniej energii.

Decyzja o montażu fotowoltaiki nie jest łatwa. Ograniczeniem dla wielu są wysokie koszty początkowe. Za instalację trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dodatkowo trzeba liczyć się z koniecznością przeprowadzania regularnych przeglądów i konserwacją modułów.

A może agregat?

Alternatywą dla fotowoltaiki jest agregat prądotwórczy. Jest to specjalistyczne urządzenie elektroenergetyczne, które stanowi samodzielne źródło prądu. Składa się z prądnicy synchronicznej, silnika spalinowego, rozdzielnicy elektrycznej oraz urządzeń kontrolno-pomiarowych i pomocniczych. Agregat można wykorzystać w sytuacji awaryjnej, np. podczas blackoutu spowodowanego awarią sieci. Niestety podłączenie urządzenia do domowej instalacji elektrycznej wymaga zgody Zakładu Energetycznego. Należy uwzględnić również ścisłe wymagania projektowe. Inwestycja w agregat jest zatem dobrym rozwiązaniem na etapie planowania i budowy domu.

W wielu przypadkach może się okazać, że najlepszym zabezpieczeniem na wypadek awarii będzie przenośna stacja zasilania. Przenośna stacja zasilania to dobre zabezpieczenie na ewentualne przerwy w dostawach prądu. Urządzenie nie tylko nie wymaga ingerencji w istniejącą instalację elektryczną, ale także jest w pełni mobilne, co oznacza, że można podłączyć je wszędzie tam, gdzie w danym momencie najbardziej potrzeba energii.

Przenośna stacja zasilania – praktyczne rozwiązanie

Przenośna stacja zasilania to świetne i praktyczne rozwiązanie na tegoroczną zimę. Moc, jaką generuje urządzenie, jest w stanie zapewnić energię najpotrzebniejszym sprzętom domowego użytku w sytuacji awaryjnej.

Jednym z urządzeń, które sprawdzi się podczas przerw w dostawach prądu, jest Delta Pro o mocy 3600 W. Stacja zapewnia aż do 25 kWh energii. Może zasilać lodówkę o mocy 150 W nawet przez 24 godziny, oświetlenie o mocy 10 W przez ponad 330 godzin, a telewizor przez niemal 27 godzin. Urządzenie naładuje telefon 313 razy, a laptopa 57 razy – wyjaśnia Daria Ciecior z ECOFLOW.

Co ciekawe, istnieje również możliwość osiągnięcia mocy 7200 W ze Smart Home Panel, poprzez sparowanie dwóch odrębnych jednostek Delta Pro. Przenośna stacja ładowania to świetne źródło energii w razie blackoutu.

Zimowe zapasy, czyli czego nie może zabraknąć w domu zimą?

Przerwy w dostawach prądu nie dotyczą wyłącznie gospodarstw domowych, ale także sklepów, aptek i innych punktów, z których korzystamy na co dzień. Jak poradzić sobie z taką sytuacją? Odpowiednio wcześniej warto przygotować zapasy niepsującej się żywności i wszystkie niezbędne akcesoria, które mogą przydać się, kiedy zabraknie prądu.

Nowe technologie

AI, czyli sztuczna inteligencja

O sztucznej inteligencji, zrobiło się już głośno w ostatniej dekadzie, ale nadal pozostaje ona jednym z nowych trendów technologicznych. Jej znaczący wpływ na to, jak żyjemy, pracujemy i bawimy się, jest dopiero w początkowej fazie. AI jest znana ze swojej przewagi w rozpoznawaniu obrazu i mowy, aplikacjach nawigacyjnych, osobistych asystentach smartfonów, aplikacjach do dzielenia się przejazdami i wielu innych.

AI będzie wykorzystywana do analizy interakcji w celu określenia podstawowych powiązań i spostrzeżeń, do pomocy w przewidywaniu popytu na usługi, takie jak szpitale, umożliwiając władzom podejmowanie lepszych decyzji dotyczących wykorzystania zasobów, oraz do wykrywania zmieniających się wzorców zachowań klientów poprzez analizę danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego, zwiększając przychody i poprawiając spersonalizowane doświadczenia.

Do 2025 roku rynek AI urośnie do 190 miliardów dolarów, a globalne wydatki na systemy kognitywne i AI osiągną ponad 57 miliardów dolarów w 2022 roku. Wraz z rozprzestrzenianiem się AI w różnych sektorach, powstaną nowe miejsca pracy w zakresie rozwoju, programowania, testowania, wsparcia i konserwacji.

Przeprojektowanie strategii

Różnice między strategią biznesową przedsiębiorstwa oraz strategią technologiczną są coraz mniej widoczne. Jest tak dlatego, że to właśnie technologie stają się źródłem przewagi konkurencyjnej. W związku z tym, działania rozwojowe i strategiczne powinny być ze sobą zbieżne.

Fabryki przyszłości powinny zatem skupić się na rozwiązaniach „uinteligentniających” i automatyzujących działanie używanych maszyn. Przez zwiększającą się dostępność danych oraz liczbę urządzeń połączonych do sieci, możliwości współpracy człowieka i technologii są coraz większe. Właśnie dlatego strategia firmy produkcyjnej powinna opierać się właśnie na rozwoju nowych technologii.

Data Fabric

Dane stanowią nieodłączny element w funkcjonowaniu każdego przedsiębiorstwa. Ogromna ilość przetwarzanych danych powoduje konieczność szybkiego i usystematyzowanego dostępu do źródeł ich występowania.

Nowe metody tworzenia sieci typu Data Fabric rozwijają się w oparciu o międzyplatformowy dostęp do zintegrowanych źródeł danych, gdzie użytkownicy mają możliwość do udostępniania i zarządzania potrzebnymi danych w wielu procesach biznesowych.

Nakład pracy związany z przetwarzaniem i analizą danych ulega znacznemu zmniejszeniu, za sprawą procesów uczenia się i przyszłych rekomendacji, wykorzystując w tym celu zmieniające się dane.

Ciekawy podcast o technologii

IM24 Podcast to miejsce, w którym zdobędziesz wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa. Posłuchasz o tym jak bezpiecznie poruszać się w świecie internetu i jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji oraz przykrych niespodzianek.

Słuchaj na https://im24podcast.pl/

Polecane odcinki:

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *